Rok 2019 je rokom zmien. Od 1.1.2019 vstúpila do platnosti novelizácia zákona 309/2009 o podpore obnoviteľných zdrojov a priniesla niekoľko noviniek. Jednou z nich je pojem Lokálny zdroj.
Paragraf 4b spomínaného zákona definuje Lokálny zdroj zhruba ako zariadenie na výrobu elektriny, ktoré musí 90% výkonu využiť na vlastnú spotrebu a zvyšných 10% môže pretlačiť do distribučnej siete, najviac však v dvoch po sebe nasledujúcich štvrťhodinových intervaloch. Ak výrobca v lokálnom zdroji túto distribúciu elektriny do DS poruší, distribučná spoločnosť má právo považovať to za neoprávnené dodávanie elektriny. Ak teda nie ste podnikateľ, ktorý došiel k záveru, že je pre neho lacnejšie si časť elektriny vyrobiť ako ju nakovať od dodávateľa, tak sa Vám prevádzkovať LZ neoplatí. Na lokálny zdroj sa však nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému, čo považujeme za jednu z najväčších výhod.
Samozrejme rozhodnutie je na Vás. Pre domácnosti je tu tiež riešenie. Malý zdroj, ktorého výkon nepresiahne 10kW je pre Váš domov ideálnym riešením. Tu môžete odovzdať aj celú výrobu do DS bez starosti čo sa s elektrinou stane. Ekonomický zmysel by ste v tom však hľadali márne, no environmentálny zmysel to už má. Podľa vyššie uvedeného môžeme teda predpokladať, že v podstate vždy bude Lokálny zdroj viac ako 10kW a často krát aj viac ako stovky kW.
Výrobcom elektriny v lokálnom zdroji je odberateľ elektriny v odbernom mieste identickom s odovzdávacím miestom lokálneho zdroja, ktorý uzatvoril s prevádzkovateľom distribučnej sústavy zmluvu o pripojení lokálneho zdroja do distribučnej sústavy pre lokálny zdroj (4b 309/2009 Z.z.). Ako sa však k takejto zmluve dostať? Prvým krokom podanie žiadosti o stanovisko k rezervovanej kapacite lokálneho zdroja. Túto žiadosť nájdeme na webových sídlach distribučných spoločností.
Vyplnením žiadosti však „papierovačky“ nekončia. Žiadosť musí obsahovať niekoľko príloh:
- List vlastníctva k dotknutej nehnuteľnosti,
- súhlas vlastníkov danej nehnuteľnosti – nájomná zmluva, zmluva o budúcej zmluve, kúpna zmluva a podobne,
- situáciu širších vzťahov v mierke 1: 10 000 s vyznačenou polohou zdroja na výrobu elektriny,
- situačný plán v mierke1:1000(1:2 880) s vyznačením odberného miesta a susedných objektov – kópia z katastrálnej mapy s parcelnými číslami jednotlivých nehnuteľností,
- katalógový list fotovoltických panelov, striedača/generátora, motora (označiť konkrétny typ v katalógovom liste).
Samozrejme nám sa tento postup už nezdá nijako náročný, keďže sa s ním stretávame pri každom pripojení zdroja, beriem to už ako rutinu, no bežnému občanovi sa pri tom zatočí hlava a strávi množstvo času hľadaním a vytváraním požadovaných príloh. Distribučná spoločnosť však má právo tieto dokumenty požadovať, preto na to treba povzniesť a zdokladovať všetko čo DS požaduje. Výhodou však je, že keď už tieto prílohy vytvoríte, zídu sa aj pri Oznámení drobnej stavby, ktoré pri fotovoltickom zdroji musíte riešiť ako ďalší krok.
Distribučná spoločnosť má povinnosť oznámiť stanovisko k MRK na pripojenie lokálneho zdroja do 15 pracovných dní odo dňa doručenia žiadosti o stanovisko. Z praxe vieme, že to zväčša býva 14-15 pracovných dní. Stanovisko prevádzkovateľa DS má platnosť šesť mesiacov – to je priestor na podanie Oznámenia drobnej stavby na príslušný stavebný úrad a samotnú realizáciu zdroja. Po ukončení výstavby je potrebné zaslať DS Oznámenie o prevádzke lokálneho zdroja.
Posledným podstatným faktom je ešte oznámenie inštalovaného výkonu Ministerstvom hospodárstva SR pre zdroje. Tento dokument bol zverejnený 28.2.2019 a hovorí o tom, aký inštalovaný výkon môžu jednotlivé distribučky využiť.
Ak ste sa teda rozhodli, že by ste chceli mať svoj vlastný zdroj, máte dve možnosti:
- Malý zdroj do 10kW – možnosť iba pre domácnosti.
- Lokálny zdroj – nepodnikanie v energetike = výroba len na vlastnú spotrebu(pri FVZ do 500kW).
Comments are closed.